22.11.63
Stephen King

Tuote ei saatavilla
22.11.63
Lisää tuote omalle toivelistallesi ja saat halutessasi ilmoituksen sähköpostiisi, kun tuotetta tulee saataville Antikvaariin!
Haetaan tuotteita...
Teosta "22.11.63" ei välttämättä ole tällä hetkellä saatavilla Antikvaarista tai teoslistamme on vielä puutteellinen. Katsothan samankaltaiset tuotteet sekä alempaa löytyvät tuote-ehdotuksemme teokseen liittyen. Voit myös lisätä tämän teoksen toivelistallesi ja saat halutessasi ilmoituksen sähköpostiisi, kun tuotteita tulee saataville.
Siirry tuotehakuun
Samankaltaiset tuotteet
Tuotteita ei löytynyt. Voit selailla kirjailijan teoksia klikkaamalla kirjailijan nimeä tai etsi muita kirjoja hakukoneemme avulla.
Tiedot
Kustantaja/julkaisija
Tammi
Sidosasu
Sidottu, kansipaperi
ISBN
9513169561
9789513169565
Kieli
suomi
Alkuperäinen nimi
-
Tuotekategoriat
Tekoälyn tuottama kuvaus
22.11.63 on Stephen Kingin jännittävä vaihtoehtohistoriallinen romaani, jossa lukionenglannin opettaja Jake Epping saa mahdollisuuden matkustaa ajassa taaksepäin vuoteen 1958 ja estää John F. Kennedyn murha Dallasissa marraskuussa 1963. Tehtävä vie Jaket vuosien mittaiselle matkalle menneisyyteen, jossa hän omaksuu George Ambersonin henkilöllisyyden, asettuu asumaan Texasin Jodieen ja rakastuu kirjastonhoitaja Sadie Claytoniin. Samalla hän seuraa Lee Harvey Oswaldin liikkeitä ja joutuu kohtaamaan menneisyyden muuttamisen arvaamattomat seuraukset. Ilkka Rekiaron suomentama teos julkaistiin suomeksi vuonna 2013.
Kingin massiivinen ja mukaansatempaava romaani yhdistää taitavasti aikamatkan jännityksen, historiallisen tarkkuuden ja koskettavan rakkastarinan. Teos sopii erinomaisesti sekä Kingin vakiolukijoille että vaihtoehtohistorioiden ystäville.
Lajityypit
jännityskirjallisuus
vaihtoehtohistoria
scifi
historiallinen romaani
Aihepiirit
aikamatkat
historia
salamurha
rakastuminen
uusi henkilöllisyys
menneisyyden muuttaminen
väkivalta
suojelu
1960-luku
Kuvaus, arvio ja avainsanat ovat tekoälyn tuottamia, eivätkä ne korvaa teoksen virallisia tietoja.
Aiheet
Epping, Jake,
fikt.
Oswald, Lee Harvey,
Amberson, George,
Clayton, Sadie,
jännityskirjallisuus
vaihtoehtohistoriat
aikamatkat
menneisyys
1950-luku
1960-luku
uusi henkilöllisyys
historia
parantaminen
vaikutukset
väkivalta
estäminen
uhrit
suojelu
takaa-ajo
rikolliset
salamurha
presidentit
Yhdysvallat
rakastuminen
aikuiset
vammautuminen
opettajat
kirjastonhoitajat
agentit
kommunistit
kaupungit
Derry
Dallas
Jodie
